10/11-10/23 Concert Calendar

Every two weeks, we’ll create a calendar for concerts going on in and around Columbia.

Columbia:

Thursday, October 10th:

  • Josh Roberts & the Hinges with SAMO // The White Mule // 9pm

Friday, October 11th:

  • What So Not with Loud Crowd // The Senate // 7pm // Electronic, Hip Hop
  • Ashley Wright & the Vance Gap Ramblers with Dirty Gone Dolas // The White Mule // 7pm
  • The Travelin’ Kine // The White Mule // 9pm
  • The Raz with Space Force, Ruba Say, and The Cosmic Rays // Art Bar // 8pm // Rock
  • Mean Queen, Totally Slow, and Modalcoda // Curiosity Coffee Bar // 7pm // Rock 

Saturday, October 12th:

  • 2 Slices with the Long Con, Grace Joyner, & John Saturley // New Brookland Tavern // 8pm 
  • WUSC Canadian Thanksgiving Show: Daddy Lion, Glowing Screens, and Say Femme // Curiosity Coffee Bar // 7pm

Sunday, October 13th:

  • Ali Kafka and Sarah Gwendolyn with Chris Compton // Curiosity Coffee Bar // 3pm // Blues-Folk

Wednesday, October 16th:

  • 68, The Inspector Cluzo, The Messenger Birds, and Florida Man // New Brookland Tavern // 7pm 

Thursday, October 17th:

  • Fantasia with Robin Thicke, Tank, & The Bonfyre // The Township Auditorium // 7:30pm
  • The Mighty Pines with Blocker // White Mule // 9pm
  • Rempis/Daisy Duo // Curiosity Coffee Bar // 7pm

Friday, October 18th:

  • “The End Game” Vol. III EDM Show // White Mule // 9pm

Saturday, October 19th:

  • Remo Drive, Lunar Vacation, Late Bloomer // New Brookland Tavern // 7pm
  • Iamdynamite // Art Bar // 7pm 

Sunday, October 20th:

  • Moniker, Beket, Joseph Sanders, and Marley Erin // New Brookland Tavern // 7pm

Charlotte, NC: (1.5hr drive)

Thursday, October 10th:

  • Polyrhythmics and Akita // Neighborhood Theatre // 8pm // Funk/Soul

Friday, October 11th:

  • BJ the Chicago Kid with Rayana Jay and Kamauu // Neighborhood Theatre // 8pm // RnB

Sunday, October 13th:

  • YFN LUCCI // The Underground at the Fillmore // 8pm // Rap

Tuesday, October 15th:

 – Face to Face with Lagwagon // The Underground at the Fillmore // 7:30pm // Punk Rock

Friday, October 18th:

  • Melanie Martinez with Lauren Ruth Ward // The Fillmore // 8pm // Pop
  • Elizabeth Cook and Will Hoge // Neighborhood Theatre // 7pm // Singer-Songwriter

Sunday, October 20th:

  • Moonchild with Devin Morrison // Amos’ Southend // 7:30pm // RnB

Tuesday, October 22nd:

  • bea miller // The Underground at the Fillmore // 8pm // Pop
  • Sabrina Claudio // The Fillmore // 8pm

Charleston, SC: (2hr drive)

Thursday, October 10th:

  • JAMFEST: maliik, Clayton James, Abstract, and Tyrie // Music Farm // 7pm // Jam Bands

Friday, October 11th:

  • 2 Slices with Grace Joyner and John Saturley (of Zack Mexico) // The Royal American // 9pm // Indie Rock

Saturday, October 12th:

  • Diaspoura and Niecy Blues with Sista Misses // The Royal American // 9pm // Indie Rock

Thursday, October 17th:

  • Tyler Key with Late Night TV and Becca Leigh // The Royal American // 9pm // Folk Rock
  • Chris Stapleton with Brothers Osborne // North Charleston Coliseum // 7pm // Country

Friday, October 18th:

  • The Mantras with Universal Sigh // The Charleston Pour House // 8:30 // Jam/Funk

Sunday, October 20th:

  • Anders Osborne // The Charleston Pour House // 8pm // Americana

Asheville, NC: (2.5hr drive)

Friday, October 11th:

  • Dawes // Pisgah Brewing Company // 7:30pm // Indie/Americana
  • Sunsquabi and Manic Focus with Daily Bread // The Orange Peel // 8pm // Electronic Hydro Funk
  • Indigo De Souza with Slugly, MANAS, Andy Loebs/Alex Brown Duo // The Mothlight // 8pm // Indie Rock

Saturday, October 12th:

  • Sunsquabi with Maddy O’Neal // Asheville Music Hall // 9pm // Electronic Hydro Funk
  • Ex-Gold, CAPS, Tongues of Fire, and Baghead // Static Age Records // 9pm // Punk Rock

Monday, October 14th:

  • Whitehall with State Park Ranger and Fleur Girl // Static Age Records // 8pm // Indie Rock

Tuesday, October 15th:

  • The Cactus Blossoms with Esther Rose // The Grey Eagle // 7pm // Folk Rock
  • Bedouine w/ Gus Seyffert // The Mothlight // 8pm // Folk Rock 

Saturday, October 19th:

  • (Sandy) Alex G with ARTHUR and Tomberlin // The Grey Eagle // 7pm // Indie Rock

Sunday, October 20th:

  • Sun Seeker & Duncan Fellows with Sixteen Jackies // The Mothlight // 7pm // Psychedelic Indie Rock

Wednesday, October 23rd:

  • Breakfast Cigarette // The Orange Peel // 7pm // Progressive Blues Rock

Athens, GA: (3hr drive)

Thursday, October 10th:

  • Kyshona & Heidi Burson // Hendershot’s Coffee // 8pm // Singer Songwriter

Saturday, October 12th:

  • Himalayan Pool with Frute // 40 Watt Club // 9pm // Jam-Funk

Wednesday, October 23rd:

  • Robert Randolph & The Family Bandwith The Artisanals // Georgia Theatre // 8pm // Jam/Funk
  • The Mammoths // Rooftop at the Georgia Theatre // 10:30 // Blues-funk